Biudžetinė įstaiga Panevėžio rajono savivaldybės administracija 
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre
Įmonės kodas 188774594, Vasario 16-osios g. 27, LT-35185 Panevėžys
Tel. (8 45) 58 29 46, faks. (8 45) 58 29 75, el. p. savivaldybe@panrs.lt
 Naujienų prenumerata 

Teisę disponuoti valstybine žeme LSA siūlo perduoti savivaldybėms

 

Panevėžio rajono savivaldybės meras Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) viceprezidentas Povilas Žagunis dalyvavo vakar Vilniuje vykusiame LSA valdybos posėdyje. Tarp svarbiausių svarstytų klausimų – savivaldybių teisė disponuoti valstybės žeme.

Valdybos nariai neigiamai įvertino pastaruoju metu šalies miestuose Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) iniciatyva nutraukiamas žemės nuomos sutartis, stabdomus investicinius projektus, blokuojamą socialinės infrastruktūros vystymą ir priėmė nutarimą prašyti Vyriausybę papildyti Vyriausybės programos įgyvendinimo planą konkrečiomis priemonėmis, numatančiomis šios tarnybos žemėtvarkos ir valstybinės žemės disponavimo funkcijų perdavimą savivaldybėms, ir inicijuoti atitinkamus Žemės įstatymo pakeitimus.

Pagal Vietos savivaldos įstatymą, teritorijų planavimas yra savarankiškoji savivaldybių funkcija, tačiau savivaldybės negali laisvai jos įgyvendinti, kadangi planuodamos valstybinės žemės plėtrą, turi gauti NŽT sutikimą.

LSA nuomone, dauguma infrastruktūros plėtros ir darnios urbanizacijos įgyvendinimo problemų yra nulemtos nekorektiškai vykdytos žemės reformos ir netenkinamos žemėtvarkos planavimo dokumentų kokybės, kurių rengimą administravo NŽT. Tarnyba, priešingai nei savivaldybės, nevaldo ir nekuria aukštesnio lygmens teritorijų planavimo dokumentų, plėtros planų ir programų, todėl negali tinkamai įvertinti žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektų sprendinių, o jos galimybės ir kompetencijos urbanistiniame vystyme apsiriboja atskirais žemės sklypais. Kaip rodo pastarųjų metų įvykiai miestuose, tarnyba ne sprendžia, o kuria problemas, taip žlugdydama verslą ir neefektyviai naudodama mokesčių mokėtojų pinigus.

Valdyba taip pat pasiūlė papildyti Vyriausybės nutarimą „Dėl naudojamų kitos paskirties valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos“ nuostatomis, kurios padės sudaryti palankią teisinę aplinką investuotojams be aukciono išnuomoti valstybinės žemės sklypus vykdant teritorijų konversiją ir statybų darbus.

Posėdyje aptartas ir gyventojų dalyvavimas sprendžiant vietos reikalus savivaldybių tarybų narių, seniūnų ir seniūnaičių požiūriu. Merams buvo pristatyti Vidaus reikalų ministerijos (VRM) atlikto tyrimo rezultatai.

Posėdyje vyko diskusija dėl savivaldybių vaidmens valstybinės reikšmės nepagrindinių kelių transporto keliamo triukšmo valdyme. Šiuo metu vienos atsakingos už šią sritį institucijos nėra. Todėl, pasak Lietuvos automobilių kelių direkcijos atstovės, dalį šios funkcijos galvojama siūlyti savivaldybėms. Joms siūloma perduoti gatvių ir gatvių, kurios yra valstybinės reikšmės kelių tąsa, visų miestų gyvenamosiose vietovėse ir kaimo gyvenamosiose vietovėse, transporto keliamo triukšmo valdymą. Specialistės teigimu, viena iš tokio siūlymo priežasčių yra ta, kad savivaldybės rengia darnaus judumo mieste planus, strateginio planavimo dokumentus bei gali iš anksto numatyti žemės sklypus, kuriuose galima numatyti triukšmo prevencijos ir mažinimo priemones, arba gyvenamąsias teritorijas atitraukti nuo nepageidaujamų triukšmo šaltinių.

Valdyba taip pat nusprendė siūlyti Aplinkos ministerijai pakeisti atitinkamą Vyriausybės nutarimą, kad daugiabučių atnaujinimo projektus pagal pernai paskelbtą kvietimą parengusioms savivaldybėms būtų užtikrinta 20 procentų papildoma valstybės parama Klimato kaitos specialiosios programos lėšomis. Siūloma minėtą paramą suteikti tiems projektams, kurie iki 2017 m. gruodžio 31 d. jau yra įvykdę statybos rangos darbų pirkimą, o projektą ketinama įgyvendinti iki 2018 m. gruodžio 31 d.

Vidaus reikalų viceministras Darius Urbonas merams pristatė siūlymus dėl kovos su prekyba žmonėmis koordinavimo. Pasak viceministro, šios srities teisinė aplinka atrodo pakankama, tačiau realiame gyvenime konkreti pagalba nukentėjusiems nėra suteikiama sklandžiai, todėl savivaldybių lyderystė ir iniciatyvos smurto prevencijos srityje labai svarbios.

 

 


Parengta pagal LSA informaciją
 
 

Siųsti draugui
Paskutinis atnaujinimas: 2017-03-22 11:32:43
Spausdinimo versija
Twitter MySpace LinkedIn Facebook

Jūsų komentaras

Vardas:
El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam

komentarų nėra
Atgal