Biudžetinė įstaiga Panevėžio rajono savivaldybės administracija 
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre
Įmonės kodas 188774594, Vasario 16-osios g. 27, LT-35185 Panevėžys
Tel. (8 45) 58 29 46, faks. (8 45) 58 29 75, el. p. savivaldybe@panrs.lt
 Naujienų prenumerata 

Europos žemės ūkio politikos nuostatos svarbios ir Panevėžio rajono ūkininkams

 

Europos regionų komitete Lietuvai atstovaujantis Panevėžio rajono savivaldybės meras Povilas Žagunis dalyvavo Palma de Maljorkoje (Ispanija) birželio 1 d. vykusiame Gamtos išteklių komisijos posėdyje, kuriame patvirtintas nuomonės projektas, kokia turėtų būti Bendroji žemės ūkio politika po 2020 metų.

 „Žemdirbiškam Panevėžio rajonui labai aktualūs šiame posėdyje aptarti dalykai – netolygiai šalims narėms skirstoma parama žemės ūkiui, kainų reguliavimo politika, pigios darbo jėgos šalių konkurencija, jaunųjų ūkininkų įsikūrimo galimybės“, – sako P. Žagunis.

Gamtos išteklių komisijos posėdyje išsakyta nuomonė, kad šiandienos žemės ūkis gyvena priešpriešų sąlygomis: vis daugiau žmonių pageidauja maitintis vietiniais kokybiškais, aplinkos ir socialiniu požiūriu didelės vertės produktais, kuriems pagaminti reikalingos darbo vietos, tačiau ūkininko profesija tebėra ekonomiškai nepatraukli, todėl darbo jėgos sudėtis pagal amžių yra labai nepalanki kartoms atsinaujinti ūkiuose.

Tad nepaisant didelio BŽŪP biudžeto, darbo vietų šiame sektoriuje mažėja. Europos Sąjungoje  2007–2013 metais ūkių skaičius sumažėjo 20 proc.

„Posėdyje akcentuota ir tai, kad vis dar daug ūkininkų gauna labai mažas, žemesnes už skurdo rizikos ribą, pajamas, viešoji parama ūkiams ir valstybėms narėms vis dar skirstoma labai netolygiai, tad ūkininkai pernelyg dažnai priversti savo produkciją parduoti už mažesnes nei jų gamybos sąnaudos kainas“, – sakė P. Žagunis.

ES šalių ūkininkai privalo laikytis griežtų aplinkosaugos ir sveikatos apsaugos standartų, todėl tampa neįmanoma konkuruoti su iš pigios darbo jėgos šalių importuojama produkcija. Nerimą kelia ir kaimo vietovių atsilikimas nuo miesto, biologinės įvairovės nykimas, vandens šaltinių tarša ir kt.

Gamtos išteklių komisija pateikė politines rekomendacijas Europos žemės ūkio ir maisto politikai formuoti po 2020 metų. Rekomenduojama sutelkti dėmesį į Europos teritorijoje gyvenančių žmonių aprūpinimo maistu saugumą. Gyventojus aprūpinti sveiku, įvairiu ir kokybišku maistu, kuris būtų tiekiamas iš artimiausių regionų.

„Pasisakyta už tai, kad būtina užtikrinti sąžiningas ir pakankamai stabilias ūkininkų pajamas, nedestabilizuojant trečiųjų šalių žemės ūkio ekonomikos, atgaivinti kuo daugiau žemės ūkio valdų, kurios yra kaimo vietovių dinamiškumo veiksnys“, – apie Gamtos išteklių komisijos nuostatas kalbėjo P. Žagunis.

Taip pat pabrėžta, kad būtina teisingiau paskirstyti bendros žemės ūkio ir maisto politikos viešuosius išteklius ūkio valdoms ir valstybėms narėms, siekti teisingesnių ir solidaresnių prekybos santykių.

Kaip vienas iš tvarios žemės ūkio politikos principų įvardytas ir žemės ūkio produktų kainų stabilizavimas, apsaugant ES produkciją nuo pigaus importo. Raginama pirmenybę teikti šeimos ūkiams, taip sutrumpinant maisto produktų tiekimo grandinę, skatinti mitybą vietos produktais.

Kaip svarbūs BŽŪP veiksniai įvardijami ekologinio ūkininkavimo plėtra, aplinkosaugos priemonių stiprinimas, ES paramos kaimui stiprinimas.

Nuo tiesioginių išmokų už hektarą raginama pereiti prie tiesioginių ir nustatyto dydžio išmokų už kiekvieną žemės ūko darbuotoją, siekiant išlaikyti ir plėtoti žemės ūkio veiklą klimato požiūriu mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse, teikiant paramą mažiems ūkiams, kurių gamybos apimtis per maža, kad gautų pakankamai ūkio pajamų, tačiau jie yra svarbūs kaimo vietovių gyvybingumui.

Gamtos išteklių komisija taip pat ragina skatinti nepramoninį žemės ūkio produktų perdirbimą, remti kaimo vietovėms reikalingų profesijų mokymą, kaimo turizmą, nedidelio masto atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimą.

 


Savivaldybės informacija
 
 

Siųsti draugui
Paskutinis atnaujinimas: 2017-06-13 10:32:05
Spausdinimo versija
Twitter MySpace LinkedIn Facebook

Jūsų komentaras

Vardas:
El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam

komentarų nėra
Atgal